Jak kupić dobrą torbę medyczną?

Torba medyczna to podstawowe narzędzie pracy wielu osób pracujących w ratownictwie. Dobrej jakości torba jest po prostu niezbędna do tego, aby ratownik mógł szybko i sprawnie sięgać po materiały w niej zgromadzone. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Odpowiedni rozmiar

Torba medyczna powinna być dobrana do potrzeb ratownika, lekarza, pielęgniarki czy też weterynarza. Wiedząc, jakiego sprzętu oraz materiałów używamy, jesteśmy w stanie ocenić, jaki rozmiar byłby odpowiedni. Musimy także zdecydować, jak chcemy daną torbę zagospodarować. Czy potrzebne nam są przegrody czy wręcz przeciwnie? Torby, które służą do gromadzenia wielu materiałów zazwyczaj mają przegrody oraz kieszenie, jednak ich przytłaczająca ilość mogłaby wymusić lokowanie w różnych kieszeniach tego samego materiału lub przeszkodzić w szybkiej lokalizacji. Z kolei kompletny brak przegród i duża różnorodność noszonych materiałów mogą spowodować bałagan, w którym również trudno będzie odnaleźć potrzebną rzecz. Pewnym ułatwieniem jest kategoryzacja toreb, zgodnie z którą możemy sprawdzić, jaki typ torby jest sugerowany dla danej grupy medycznej.

Jakość przede wszystkim

Dobra torba medyczna powinna być przede wszystkim wytrzymała. Dlatego też kluczowe jest jej wykonanie. Musimy sprawdzić, z jakiego materiału została wyprodukowana i czy jest on odporny na przetarcia i rozerwania, a także czy wnętrze komory jest wodoodporne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Nie bez znaczenia są też uchwyty. Torba medyczna z reguły musi wytrzymywać duże obciążenia, dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na mocowania, zarówno paska na ramię, jak i uchwytów do ręki.

Oznaczenia

Wszystkie torby medyczne są oznakowane. Jest na nich taśma odblaskowa, symbol krzyża lub podpis. Jeśli torba służy tylko i wyłącznie na jeden sprzęt, często jest wyraźnie podpisana (np. inhalator tlenowy czy ssak elektryczny). Torba lub plecak mogą być także oznaczone słowem RATOWNIK. Ma to miejsce w przypadku toreb i plecaków stosowanych w ratownictwie wysokogórskim.

Sama torba może mieć różne kolory. Najpopularniejszy jest oczywiście kolor czerwony, ale torby dostępne są także w kolorze granatowym, zielonym, grafitowym lub czarnym. Torby medyczne stosowane przez pediatrów mają z kolei często kolor niebieski lub biały, który jest bardziej przyjazny dla małych pacjentów.

Related Posts